Verimlilik, net bir biçimde ölçülüyor

blankIC İÇTAŞ Enerji Yatırım Holding, ManageEngine çözümlerinin kullanımını holding bünyesinde yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Ferdi KILIÇ – IC İçtaş Enerji Yatırım Holding Bilişim Uzmanı

IC Holding bünyesinde enerji başlığında faaliyet gösteren, yaklaşık 5 bin çalışanı olan İÇTAŞ, tamamen yerli ve yenilenebilir kaynaklara dayalı, Türkiye’de alanında ilk 5 arasında yer alan, bin 450 megawatt kurulu enerji üretimi ile faaliyet gösteriyor. 240 milyon ton da linyit rezervi olan şirket, Muğla’da Limak ortaklığı ile termik çalışmaları yürütüyor. 13 yılı aşkın zamandır BT sektöründe çalışmalar yapan Ferdi Kılıç, farklı şirketlerde BT ve saha uzmanı olarak üstlendiği görevlerin ardından, son 1,5 yıldır da IC İÇTAŞ Enerji Yatırım Holding bünyesinde bilişim sistemlerinden sorumlu bilişim uzmanı olarak görev yapıyor. Toptan ve perakende olmak üzere iki şirkete, TREDAŞ ve TREPAŞ’a işaret eden Ferdi Kılıç, yatırım ihtiyacı sürecini ve ManageEngine yapısının konumlandırılması adımlarını şöyle anlattı:

Git gide büyüyen sistem ve sunucu kapasitemizin kontrolü ve yönetilebilir olması için yatırım ihtiyacı doğdu. Yönetilebilir bir yapı için pratik ve kullanıcı dostu uygulamaların arayışına girdik. ManagerEngine dışında kullandığımız diğer ürünler çok fazla kaynak tüketmeleri, stabil çalışmamaları ve yaşattıkları problemlerden dolayı beklentilerimizi karşılayamadı. Bu noktada arayışımız sayesinde ManageEngine ile tanıştık. Aktif olarak Trakya bölgesinde yardım masası ürününü kullanıyoruz. Enerji başlığında merkez ofiste de bu yapının faal kullanımına başlayacağız. Muğla’da termik santralimizde aktif olarak ‘enterprise’ versiyonu kullanmaya başladık. Envanter yönetimi için de bu çözüm bize faydalı oluyor.  Kullanıcıların parola unutması, hesabının kilitlenmesi durumunda diğer ürünlere kıyasla bize daha stabil ve yüksek performanslı destek sağlıyor. Active Directory, Patch Management ve Self Service ürününü test ortamında kullanmaya devam ediyor, verimimizi artırma önceliği ile hareket ediyoruz. Agriculture Machine Pakistan Bunların test süreçleri de başarıyla devam ediyor. Hedefimiz; test sonrası yakın zamanda bunları da devreye almak. ManageEngine yapısındaki diğer ürünleri de yakından takip ediyoruz. Bu başlıkta takibimizde olan çözümlerden biri OpManager ve bir sonraki adımda OpManager çözümünü devreye alarak, sistemlerimizi uzaktan izlemeyi ve yönetebilmeyi hedefliyoruz.”

Çalışanlarımız için fayda hızla kendini gösterdi

TREDAŞ, yaklaşık 2 yıldır ManageEngine ürünlerini kullanıyor. Vitel ile 2 yıldır etkili ve verimli biçimde devam eden işbirliği ışığında, ilerleyen süreçte IC Holding bünyesindeki diğer şirketlerde de ManageEngine yapısını gündeme getirmek hedefleniyor. “Çok olumlu sonuçlar aldık ve hem standart hem yönetilebilir bir altyapı için ManageEngine ürünlerinin öne çıktığını gördük” yorumunu yapan Ferdi Kılıç, bu eksendeki planlarını şu sözlerle paylaştı:

“Vitel ile yatırıma ilk başladığımızda önce bizi dinlediler, neye ihtiyacımız olduğuna karar verdik ve işbirliği içinde, adım adım ürünleri devreye almaya başladık. Tüm süreçlerde Vitel’le verimli bir çalışmaya imza attık. Gerek teknik tarafta gerek satış tarafında Vitel ekibi gerek gösterdikleri ilgi, gerekse ürünlere ve konuya hakim olmaları ile bize önemli fayda sağladı. Yatırımı 2016 yılında tamamladık ve o günden bugüne çalışanlarımızın iş yüklerinde ciddi azalmalar oldu. Ayrıca artık çağrılarımızı çok daha iyi takip ederken, çağrıların çözüm sürelerini daha da kısalttık. Yaptığımız raporlamalar sonucunda maliyetlerin ciddi oranda azaldığını ve arkadaşlarımızın mesai saatlerini daha verimli kullanabilir hale geldiğini de gördük.”

blankKullanıcı dostu yapıyı daha da yaygınlaştıracağız!

IC İÇTAŞ Enerji Yatırım Holding Bilişim Sistemlerinden Sorumlu Bilişim Uzmanı Ferdi Kılıç, ManageEngine odaklı yatırım planlarını şöyle anlattı:

“Holding bünyesindeki diğer firmalarımızın BT yöneticileri ile sürekli bağlantı içindeyiz. Aldığımız ürün ve çözümlerden gerçekten memnunsak, e-posta grubumuzda bu tarz başarılı ürünleri ele alıyor, tecrübelerimizi paylaşıyor, bu konuda yetkin arkadaşlarımızın geri dönüşleri ışığında ürün tercihinde bulunuyoruz. Şu aşamada ManageEngine kapsamında kullandığımız çözümlerden son derece memnun olduğumuz için diğer iştiraklerimize de bunları tavsiye ettik. 2017 yılında OpManager, Patch Management ürünlerini de devreye almayı düşünüyoruz. Ayrıca diğer iştiraklerimize de Vitel desteği ile danışmanlık ve deneyim aktarımı gündemimizde. Sonuçta ManageEngine ürünlerini, holding bünyesindeki iştiraklerimize de uygulamayı düşünüyoruz. Bu kararı almamızda en büyük sebep ise ürünlerin başarılı ve sorunsuz çalışması, son derece kullanıcı dostu bir yapı olması.” 

 ×
blank 

Hemen denemek için; Online Demo Center