Entegre ServiceDesk Plus: 360° ITSM’nin Gücü

Bilgi işlem hizmet masanızı bilgi işlem komuta merkezine dönüştürün

360° ITSM’nin Gücü

blank

İşletmeler rekabet üstünlüğü kazanmak amacıyla mobil uygulamalar ve nesnelerin interneti (IoT) cihazları gibi dijital girişimlere her geçen gün daha fazla yatırım yapıyor. Bu durum bir taraftan teknolojinin sınırlarını zorlarken diğer taraftan söz konusu girişimlerin başarısı ise zaman içinde güvenilir olmalarına dayanıyor. Arka planda ise bilgi işlem ekibi iş süreçlerinin ve operasyonlarının güvenilirliğini temin ediyor.

Bununla birlikte, kendi bilgi işlem alt yapılarının (uygulama, ağ, sunucu, veri tabanı vb.) her bir bölümünde farklı bir araç kullandıklarından ve söz konusu çözümler arasında herhangi bir entegrasyon olmamasından dolayı en güçlü bilgi işlem ekipleri bile bu durum karşısında oldukça zorlanıyor. Bu izole yaklaşım nedeniyle bilgi işlem yöneticileri, kendi bilgi işlem ortamında gerçek zamanlı olarak nelerin olup bittiğine ilişkin bağlama dayalı görünürlük kazanmadan birçok rapor, bildirim ve uyarı mesajı arasında güçlükle ilerliyor. Entegre edilmemiş bilgi işlem ortamı sonuç itibarıyla tutarsız hizmet sunumuna, standardın altında kullanıcı deneyimine ve hatta hizmetlere erişilebilirliğin geri kazanılmasında gecikmelere neden olacaktır.

Bilgi işlem hizmet masası, işletme ve bilgi işlem departmanı arasında bir köprü vazifesi gördüğünden dolayı hizmet masası ekibi bilişim uygulamalarının işletme için pratik değerini anlamaktadır. Bilgi işlem ortamınızın merkez üssü olarak hizmet masasıyla entegrasyonu, bilgi işlem yöneticilerinizin, işletmenizin bilgi işlem alt yapısında gerçek zamanlı görünürlük kazanmasına olanak tanır. Söz konusu yaklaşım olayların, raporların, bildirimlerin, uyarıların ve uyarı mesajlarının kategorilere ayrılması, önceliklendirilmesi ve ilgili teknisyenlere uygun şekilde atanması amacıyla hizmet masasına yönlendirerek bu süreçlerin yönetimini kolaylaştırmada yardımcı olur.

Kısaca, entegre bilgi işlem hizmet masası, bilgi işlem hizmet yönetimi (ITSM) ekibinin sınırlarını bütün bilgi işlem görevleri genelinde genişleterek işletmeye yüksek katma değer sağlamak suretiyle ITSM ekibini güçlendirir. Bilgi işlem yöneticilerinin yakın gelecekteki en yüksek öncelikleri göz önüne alındığında ITSM entegrasyonlarının neden zorunlu olduğu görülmektedir.

blank

ITSM entegrasyonlarının faydaları

Karmaşık görevlerden basit iş akışlarına geçiş:

Yeni bir kullanıcının devreye alınması gibi hizmetlerde İnsan Kaynakları, hukuk işleri, yardımcı tesisler, maaş-bordro ve bilgi işlem dahil çeşitli bölümlerde çalışan ekipler görev alır. Bu kapsamda çeşitli faaliyetler, her ekibin hizmetin bir kısmını sunduğu belirli bir dizide gerçekleştirilir. Entegre hizmet masası, bölümler arası sınırları kaldırmak ve görevleri basitleştirilmiş, otomatik iş akışlarına dönüştürmek suretiyle karmaşık süreçlerin ortadan kaldırılmasıyla hizmet sunumunda olası hataların veya gecikmelerin önüne geçilir.

blank
blank

En iyi performans için günlük sorunlarla mücadele

Ağ veya sunucu üzerinde meydana gelen bir sorunu ilk fark eden kişi bir son kullanıcı olursa bilgi işlem ekibi üzerinde olumsuz bir algıya yol açar. E-posta kutusuna erişemeyen bir çalışanla başlayan süreç çok kısa bir sürede yardım-destek bildirimlerine (ticket) dönüşebilir ve bu sorunu çözmeleri amacıyla destek ekibi üyelerini diğer görevlerinden çekmek zorunda kalabilirsiniz. Bilgi işlem alt yapısı performansında herhangi bir olağan dışı durum söz konusu olduğunda hizmet masasında otomatik olarak destek bildirimi oluşturan bir sistem kurmak hem daha akıllıca hem de daha az stresli bir çözümdür.

End Point’ler üzerinde daha iyi görünürlük ve kontrol

End Point yönetim araçlarına sahip ITSM entegrasyonları; teknisyen verimliliğini geliştirebilir, ileriye dönük problem yönetimini temin edebilir ve kullanıcı deneyimini iyileştirebilir. Teknisyenlerin bir destek bildirimine konu olan bilgi işlem varlıklarını uzaktan yönetmeleri, söz konusu varlıklara yamalar ve yazılım paketleri uygulamaları mümkün olmakla beraber kullanıcılar teknisyen olarak kendi kullanıcı varlıklarına doğrudan ilgili destek bildirimleri üzerinden kontrol sağladığı durumlarda daha etkili bir sorun giderme sürecinden faydalanmaktadır.

blank
blank

Son kullanıcılara kendilerine hizmet etme gücü verin

Self-servis, destek bildirimlerinin yönetiminde en ucuz yöntem olarak düşünülmektedir* ve her işletme kendi ITSM maliyetlerini azaltmak istemektedir. Active Directory yönetim araçlarıyla hizmet masası entegrasyonları sayesinde, kullanıcılarınıza kendi parolalarını değiştirme, bilgilerini güncelleme ve kilitlenen kullanıcı hesaplarını etkinleştirme imkânı vermeniz mümkündür. Son nokta yönetim uygulamasıyla entegrasyon ayrıca kullanıcılara servis kataloğundan kendi yazılımlarını indirmelerini yönetme imkânı sunmaktadır. Bütün bu imkânlar, kullanıcı deneyiminden taviz vermeksizin maliyetleri azaltmada yardımcı olmaktadır.

Daha az kaynakla daha çok iş başarın

ITSM sisteminizi sanal asistan görevi yapan yapay zeka imkânlarıyla donatmak kullanıcıların self-servis aksiyonlarına daha çok dahil olduklarını hissetmelerini sağlayabilir ve bilgi işlem yöneticilerinin kararlarında kendilerine daha çok güvenmelerini temin edebilir. ITSM sisteminde etkinleştirilmiş yapay zeka imkânları, destek kapasitenizi %30 oranına kadar serbest bırakmada yardımcı olabilir. Etkinleştirilmiş yapay zekaya sahip chatbot (interaktif destek robotu) güçlü bir ilk hat destek imkânı sunabilir; kayıt yapabilir, yardım sunabilir, yönlendirebilir, otomatik işlemler gerçekleştirebilir ve hatta kendisine iletilen sorunları çözebilir.

blank
blank

Daha derin bir anlayışla daha iyi hizmet sunun

Hizmet masanızın nasıl hizmet sunduğuna ilişkin daha detaylı bir anlayış kazanmak daha iyi performans hedefinize emin adımlarla ilerlemenize yardımcı olabilir. Ancak bu anlayışı kazanmak için hizmet masası verilerinden içerik, rapor ve görseller elde edecek entegre bir ticari bilgi toplama aracına ihtiyacınız olacaktır. Bir analitik aracıyla entegrasyon, karşılaştığınız kritik yönetim sorunlarına yanıt vermenizde yardımcı olabilir ve hizmet masası ekibinizi nasıl doğru yönlendirmeniz gerektiğini size gösterebilir.

ServiceDesk Plus Native IT entegrasyonları

ServiceDesk Plus; 360 derece görünürlük ve bilgi işlem alt yapınızda kontrol sahibi olmanız amacıyla ManageEngine tarafından sunulan sektörün öncüsü uygulamalarla güçlü yerel entegrasyonlar sunmaktadır. Bilgi işlem yardım masası konsolu üzerinden ağ, uygulama ve masa üstü yönetimi veya gelişmiş hizmet masası analitik araçlarına erişim gibi süreçlerin hepsi ServiceDesk Plus ile artık mümkün.

blank

ManageEngine Desktop Central: Endpoint’lerinizi hizmet masası konsolu üzerinden kontrol edin

 • Hızlı sorun giderme: Teknisyen verimliliğini geliştirmek, kullanıcılarınızın sorunlarını çözmek için doğrudan destek bildirimi dahilinde uzaktan oturumlar başlatarak kullanıcılarınız ile etkileşime geçin.
 • Daha iyi kontrol için otomasyon: Hizmet masası konsolu dahilinde son kullanıcı iş istasyonlarında yazılım kurulumu ve kurulan yazılımların kaldırılması işlemlerini başlatabilirsiniz.

 

ManageEngine Applications Manager: Sunucu ve uygulamalarınızın performansını optimize edin

 • Sorunsuz ve kesintisiz çalışan uygulamalar: İş faaliyetlerinizi etkilemeden önce sorunları çözerek iş süreçlerindeki aksaklıkları asgariye indirin. Sunucu ve uygulamaların performansında olağan dışı bir durum söz konusu olduğunda otomatik destek bildirimi oluşturulur ve uygun teknisyene bildirim gönderilir.
 • Bilgi dahilinde karar verme: Bilgi işlem alt yapınızdaki değişiklikleri otomatik olarak konfigürasyon yönetimi veri tabanı (CMDB) üzerine kaydederek her faaliyetin etkisini önceden tahmin edebilirsiniz.

 

ManageEngine ADSelfService Plus: Son kullanıcılarınıza parola sıfırlama ve daha fazlası için self-servis aksiyonları alma gücü verin

 • Etkin self-servis: Hizmet masanızın, işletmenizin Active Directory ile entegrasyonu yoluyla kullanıcılarınıza şifre sıfırlama, kişisel bilgilerini güncelleme ve kilitlenen hesaplarını etkinleştirme gibi basit istemleri kendi başına gerçekleştirmesine imkân verin.
 • Verimliliği yükseltin: Teknisyenlerinizi sıklıkla karşılaştıkları düşük seviye taleplerden kurtarın ve onların daha kritik görevlere odaklanmasını sağlayarak hizmet masası performansını geliştirin.

 

ManageEngine ADManager Plus: Doğrudan hizmet masası konsolu üzerinden kullanıcı yönetimi görevlerini gerçekleştirin

 • Daha basit kullanıcı yönetimi: Teknisyenlerin hizmet masası konsolu dahilinde güvenli ve gizliliği ihlal etmeyecek şekilde kullanıcı yetkilendirme, kullanıcı yetkilerini kaldırma ve diğer değişiklikler kapsamında AD kullanıcı hesaplarını yönetmesini sağlayarak zamandan ve iş gücünden tasarruf edin.

 

ManageEngine Password Manager Pro: Kullanıcı varlıkları üzerinde güvenli uzaktan oturumlar başlatın

 • Otomatik şifre doğrulama: Kullanıcı varlıklarının kontrolünü devralırken güvenlikten ödün vermeden gereksiz tekrarlanan işlem adımlarından kurtulun. Hizmet masası üzerinden RDP ve SSH protokolleriyle uzaktan sorun giderin ve şifre doğrulama işlemini otomatik hale getirerek zamandan tasarruf edin.

 

ManageEngine Analytics Plus: Ticari bilgi toplama uygulamaları kullanarak servis operasyonlarını yönetin

 • Güçlü içgörüler: Kodlama dili kullanmadan rapor oluşturarak kolayca hizmet masası performansınıza ilişkin detaylı bir anlayış kazanın. Değerli bilgilere dayalı olarak hizmet stratejiniz üzerinde kritik kararlar verin.

 

ManageEngine OpManager: Ağ hatalarına daha hızlı yanıt verin

 • Anlık bildirimler: Ağ sorunlarını iş sürekliliğini etkilemeden önce ileriye dönük olarak yönetin. Bir uyarı mesajı durumunda otomatik destek bildirimi oluşturma ve uygun teknisyene atama özelliği.

 

Zia: İlk hat desteği görevi gören sanal asistan

 • İnteraktif yapay zeka (AI) asistanı: Kullanıcılarınızın Zia ile etkileşimde bulunarak Bilgi işlem yardım masasıile irtibat kurmasını kolaylaştırın. Zia konfigürasyonuyla destek bildirimleri kaydedilebilir, not eklenebilir ve diğer kişiselleştirilmiş aksiyonlar gerçekleştirilebilir.
 • Akıllı arama: Zia’ya hizmet masası istatistikleri hakkında sorular sorabilir ve anında yanıtlar alabilirsiniz.

 

Site24x7

 • İleriye yönelik uyarı mesajları: Sunucularınıza ilişkin performans sorunlarını tespit edin ve IT Otomasyonu özelliğini kullanarak ServiceDesk Plus dahilinde ortalama onarım süresini (MTTR) azaltın ve bulut alt yapınızda bir sorun tespit edildiğinde destek bildirimlerini ServiceDesk Plus portalına kolaylıkla kaydedin.
 • Kusursuz kontrol: Site24x7 dahilinde olaylar çözüldüğünde ServiceDesk Plus portalında ilgili destek bildirimleri otomatik olarak kapanır. Destek bildirimlerini ilgili teknisyenlere atayarak bunları etkin şekilde izleyin ve yönetin, sorunları daha hızlı çözün ve bilgi işlem personelinizin genel verimliliğini yükseltin.

ServiceDesk Plus iş süreci entegrasyonları

ServiceDesk Plus kapsamında; ITSM sisteminizi, işletmenizin iş süreçlerine kolayca bağlayan entegrasyonlar sunulmaktadır. İş araçlarınızın hizmet masasıyla kusursuz etkileşiminin olduğu, hizmet yönetimi ile iş süreçleri arasındaki açığı kapatan bir hizmet deneyimi oluşturun. ServiceDesk Plus birinci sınıf iş uygulamalarıyla entegre olur ve REST API ile ITSM sınırlarınızı istediğiniz yere genişletebilirsiniz.

blank
blank

Microsoft Outlook: Bilgi işlem hizmet masasına doğrudan e-posta kutunuzdan erişin

 • Destek bildirimlerini e-posta mesaj kutunuzdan yönetin: Teknisyenlerinizin e-posta yoluyla iletilen destek bildirimlerini ServiceDesk Plus uygulamasına geçmeden doğrudan kendi e-posta kutusu üzerinden yönetmesini sağlayın. Gelen e-posta mesajlarını ServiceDesk Plus destek bildirimlerine dönüştürmekten, destek bildirimlerini almaya ve bunları İlk Çağrıda Sorun Çözümü (FCR) yoluyla kapatmaya kadar birçok işlemde teknisyenlere destek bildirimlerinin tümünü yaşam döngüsü boyunca kendi Outlook e-posta kutusu üzerinden yönetmesinde yardımcı olur.
 • Daha erişilebilir yardım masası: İşlerin büyük bir kısmının gerçekleştiği Outlook e-posta kutusu üzerinden destek erişilebilirliği son kullanıcılar tarafından makul karşılanır. Kullanıcılar kendi e-posta kutularında bulunan ServiceDesk Plus panelini kullanarak destek bildirimleri oluşturabilir ve bunları izleyebilir.

Office 365 aksiyon alınabilir mesajlar: Destek bildirimlerine (ticket) ilişkin aksiyonları e-posta kutunuzda alın

 • Destek bildirimlerini e-posta bildirimleri dahilinde yönetin: Kullanıcılar ve teknisyenler destek bildirimlerini ServiceDesk Plus tarafından devreye alınan e-posta bildirimleri üzerinden doğrudan yönetebilir. E-posta kutusunu aksiyon alınabilir unsurlarla donatarak talepler alınabilir, not eklenebilir, talep sahiplerine yanıt verilebilir, destek bildirimleri kapatılabilir ve daha fazlası yapılabilir.

 

Microsoft Teams: İşin esas olarak gerçekleştiği yerden destek sağlayın

 • Sekmeler üzerinden destek: İşletmenizin Microsoft Teams çalışma alanı üzerindeki bir sekmeden bilgi işlem desteği sağlayın. Kullanıcılar ve teknisyenler çalışma alanından ayrılmak zorunda kalmadan sorunlarını hızla çözüme kavuşturabilirler. Microsoft Teams ve ServiceDesk Plus destek bildirimlerinin toplanmasından arıza teşhisi için uzaktan oturum başlatmaya kadar birçok süreçte işletmeniz ve bilgi işlem destek biriminiz için entegre bir ortam temin etmek için tam donanıma sahiptir.

 

Atlassian Jira: Jira ve ServiceDesk Plus arasında köprü oluşturun

 • Jira sorunlarını ServiceDesk Plus istemleriyle ilişkilendirin: Jira yazılımı üzerinde, ServiceDesk Plus uygulamasından kaynaklanan bir son kullanıcı istemi veya olayı hakkında otomatik kayıt oluşturun.

 

Hizmet masası API: Hizmet masası sınırlarınızı genişletin

 • Üçüncü taraf uygulamalara bağlanın: İş süreçlerinizin sürekliliğini sağlayan üçüncü taraf uygulamalara kolay entegrasyon sağlayan web tabanlı API’ler sayesinde ServiceDesk Plus ve iş araçlarınız arasında kolayca veri alışverişi yapabilirsiniz.

 

Office 365 Calendar (Takvim): Yoğun iş programınızı kolaylıkla takip edin

 • İş takvimi senkronizasyonu: Bütün hatırlatma mesajları, görevler, izin talepleri veya diğer faaliyetler Office 365 veya ServiceDesk Plus takvimi üzerinden güncellenebilir; söz konusu değişiklikler her iki takvime de yansıtılacağından hiçbir şeyin gözünüzden kaçmasına izin vermeyeceksiniz.
×
blank 

Hemen denemek için; Online Demo Center