Anadolubank Şifrelerini ManageEngine ile Güven Altına Aldı

Şifre yapısını ManageEngine Password Manager Pro’ya emanet eden Anadolubank, hem güvenliği artırdı hem de gelişmiş raporlama olanaklarına ulaştı.

Orhan BAYRAK – Anadolubank Bilgi Teknolojileri Dağıtık Sistemler Bölüm Başkanı

Türkiye’nin hızlı büyüyen bankalarından birisi olan Anadolubank, sunucu şifre yönetimini ManageEngine platformuna taşıdı. 2013 yılında gerçekleştirilen proje ile tüm şifreler merkezi yapıya taşındı ve güvenlik artırıldı. 1997 yılında özelleştirilen Anadolubank, küçük ve orta ölçekli işletmelere kısa ve orta vadeli işletme sermayesi ve ticaret finansman kredileri sağlıyor. Bankanın ülke geneline yayılmış 108 şubesi bulunuyor. 80 kişilik bir BT personeline sahip olan bankanın merkezi İstanbul’da yer alıyor. Anadolubank’ın şubeleri TTVPN fiber hatlarla merkeze bağlanıyor. Hatların yedeği ise TDM kiralık hatlarla sağlanıyor. Bankanın Kartal’da bir felaket merkezi bulunmakta ve buraya 1 gigabit hızında bir bağlantı bulunmaktadır.

Daha Güvenli Bir Yapı İçin

Bankada projenin başlangıcı şifreleri merkezi yapıya geçirme ihtiyacı ile ortaya çıkmış. Anadolubank Bilgi Teknolojileri / Dağıtık Sistemler Bölüm Başkanı Orhan Bayrak, eskiden mevcut şifrelerin gizliliği, ilgili teknik ekip ve personel sorumluluğunda olup, kendi metodları ile sağlamaktaydılar. Bu sistemi daha güvenli hale getirmek ve şifrelere kolay erişim için bir çözüm arayışına gittiklerini anlatan Bayrak, ManageEngine Password Manager Pro ürününü internetten bulduklarını söylüyor. Anadolubank ürünü internetten bulduktan sonra, ManageEngine’in Türkiye distribütörü Vitel ile bağlantıya geçmiştir.

Vitel satış ekiplerinin ürünün demosunu kurmuş ve aynı uygulamayı kullanan Arçelik firmasına ziyaretler yapmıştır.Proje 6 ay gibi kısa bir sürede hayata alınmış olup, şu an Anadolubank’ın tüm şifre altyapısı Password Manager Pro tarafından yönetilmektedir.

Bankacılık regülasyonlarına göre kullanıcı tarafında yerel şifrelerin sürekli değiştiriliyor olması gerekmektedir. ManageEngine Password Manager Pro şifreleri kontrol ederek, aynı şifre bulunması durumunda şifrelerin otomatik olarak değişmesini sağlamaktadır.

Bankada 450 civarında sunucu bulunmakta ve tüm bu sunucuların şifreleri ManageEngine Password Manager Pro tarafından yönetilmektedir. Bu sunucuları admin ekibinden 25 kişi kullanmakta olup, ayrıca dış destek gerektiği zaman sistem kullanıcılara geçici şifreler atanabilmektedir.

Güçlü Vitel Desteği

Orhan Bayrak, yeni sistemle beraber raporlama konusunda da büyük ilerleme kaydettiklerini belirtiyor. Sunuculara yapılan tüm girişler raporlanıyor ve yanlış giriş denemeleri sistem yöneticilerine bildiriliyor.

Orhan Bayrak, projenin çok kolay bir şekilde hayata geçirildiğini ve Vitel’in verdiği satış öncesi ve sonrası destekten çok memnun olduklarını anlatıyor. Proje esnasında yaşanan sorunların Vitel tarafından kısa bir sürede çözüldüğünü anlatan Bayrak, Password Manager Pro çözümünü, şifrelerini yönetmek isteyen tüm kurumlara tavsiye ettiklerini belirtiyor.

Anadolubank, 2015 yılı içinde Password Manager Pro’yu tüm Active Directory yapısına uyarlamayı planlıyor.×
 

Hemen denemek için; Online Demo Center